• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Místo vidlí agrorobot. Zemědělství je obor pro high-tech nadšence

Autonomní traktor prošpikovaný senzory, drony, které jsou schopné automaticky rozprášit hnojivo či analyzovat kvalitu porostu, senzory v půdě, které rozpoznávají, kdy je potřeba zalít. To není sci-fi. Je to moderní zemědělství.

 

Pro spoustu lidí je těžké si představit moderní technologie v zemědělství. Spíše se jim vybaví hlína, starý traktor, hnůj a dřina. Jenže to už není realita. Robotizace a internet věcí proniká také do zemědělství. A právě technologie dělají ze zemědělství ideální obor pro digital native a high-tech nadšence.

 

Podívejme se na několik konkrétních příkladů. V živočišné výrobě se používají robotizované dojné stanice, které šetří čas a jsou také řešením při nedostatku pracovníků. Čidla ve stájích hlídají teplotu a krávy mají v moderních kravínech také sprchu (opravdu, to není legrace). Hodinky na lidské ruce, které měří tep, nachozené kilometry a další parametry, jsou dnes už téměř běžnou záležitostí. Krávy mají e-obojky, které měří procesy v jejím těle a když je potřeba podojit, přijde upozornění na telefon. Sledování a vyhodnocování vydojeného mléka online je také běžnou praxí.

Samořídící traktory mají také spoustu výhod. Neznají pracovní dobu a nepotřebují odpočinek. Způsobení nehody na poli je minimální, neznám pole, kde by byl čilý dopravní ruch.

Velkým pomocníkem jsou drony. Vedle hlídání polí a záznamu pohybu kun či lišek umějí monitorovat a analyzovat krajinu. Některé start-upy uvažují o dronech-sazečích. Představte si, jak dron například vysazuje nový les. Drony s čidly vám dodají informace o tom, která část pole je víc suchá a potřebuje dodat závlahu. Zajímavé je skenování rostlin pomocí infračerveného světla. Proč? Abychom odhalili nemoci plodin a potenciální škůdce rostlin.

 

Lidé se bohužel stále myslí, že zemědělec smrdí hnojem a brzdí na silnicích auta. Přitom se jedná o velmi moderní obor, a především o obor, bez kterého bychom doslova umřeli. Hlady.

 

Eva Fruhwirtová, efcomm