• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Ze života zemědělství aneb proč je důležité chovat hospodářská zvířata

11.4.2019

Zemědělský svaz České republiky zve děti a laickou veřejnost na naučně zábavný program o zemědělství na Národní výstavu hospodářských zvířat, která se uskuteční ve dnech 12. až 15. května 2019 na výstavišti v Brně. V rámci projektu Zemědělství žije! podpořeného Ministerstvem zemědělství přiblíží důležitost celého oboru nejen z pohledu péče o krajinu a hospodářská zvířata.

Napříč výstavou připravujeme zajímavou naučnou stezku s deseti zastaveními, která zavedou do tajů zemědělské výroby, chovu jednotlivých druhů zvířat, ale také přiblíží zemědělství jako nejdůležitější odvětví, a to zejména s ohledem na produkci potravin a potřebu zachovat komplexní péči o krajinu.

První stanoviště naleznete u hlavního vstupu v hale P. Bude jím v podstatě celá expozice masného skotu, kterou připravil Svaz chovatelů masného skotu. Další stanoviště vás zavede k dojnému skotu, kde se dozvíte mj. zajímavosti z jejich života. Následně vás provedou mezi zvířaty i v hale F, kde se dozvíte, proč chováme prasata, ovce, kozy a koně a další zajímavosti o jejich chovu.

Navíc budou šesti stanovištích u hospodářských zvířat představena také národní plemena zvířat (český strakatý skot, česká červinka, přeštické černostrakaté prase, bílé a hnědé kozy, šumavská a valašská ovce, českomoravský belgický kůň, norický a starokladrubský kůň).  V hale F, na stanovišti Národního centra pro genetické zdroje Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi si děti získané poznatky ověří ve vědomostní osmisměrce a získají malý dárek.

V pavilonu F vás také bude čekat také zastavení na stánku Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, na němž se dozvíte informace o zemědělství jako takovém, že je důležité, aby byl zachován i chov hospodářských zvířat.

Stezku zakončí v naučném koutku Zemědělského svazu nejen stanoviště k potravinářství, ale i další poznávací soutěže se Zemědělstvím žije! Zde se návštěvníci mohou dozvědět další informace o oboru, zasoutěžit si v poznávání či v dojení, ale také shlédnout videa o péči o krajinu a chovu zvířat. Zpestřením bude i malá výstava modelů zemědělské techniky a sušených plodin z našich polí. Pro nejmenší bude nachystáno semínkoviště. Na děti bude čekat malý dáreček, stejně tak i pro vyučující, kteří mohou využít naší nabídky na organizovaný program pro školy připravený na poslední den výstavy, tedy na středu 15. května 2019.

Na tento den bude pro školy organizovaná komentovaná naučná stezka mezi zvířaty. Naučnou stezkou provedou studenti SOŠ Tišnov a SZeŠ Poděbrady. Děti i učitelé se budou moci dozvědět mnoho zajímavého z chovu hospodářských zvířat, ale také rostlinné výroby a produkce potravin. Naučnou stezkou provedou studenti středních škol a podají dětem informace k jednotlivým stanovištím. Základní školy pro tento den budou mít za seznam žáků vstupné na výstavu zdarma. 

Na program je nezbytné se objednat dle časového harmonogramu na uvedeném odkazu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1luDXJGa8Pzao8W6bEbwJnv7dT1PNUf_oFJasXxIJ5n8/edit?usp=sharing

Z důvodu GDPR prosíme navíc o kontaktní údaje (název školy, jméno vyučujícího, e-mail a mobilní telefon) samostatně do e-mailu: jelinkova@zscr.cz. Bez těchto doplňujících údajů nebude registrace do programu možná.