• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Otevření farmy EDEN

21. březen


Z minulosti do budoucnosti. Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem se návštěvníkům otevře první jarní den

Centrum Eden, ráj inspirace, poznání a zábavy pro celou rodinu, otevře veřejnosti své brány poprvé o víkendu 21. a 22. března 2015 na Slavnostech jara. Návštěvníci uvidí výsledky rozsáhlé rekonstrukce zchátralého bystřického statku Mittrowských, k němuž přibyla stavba horácké vesničky či ekopavilon, a užijí si speciálně připravený zábavný program pro děti i dospělé. Vstup na dvoudenní akci je volný.

Ojedinělé centrum Eden, jehož obdobu nalezneme pouze ve Velké Británii, představuje komplexní interaktivní park, v němž si návštěvníci mohou vyzkoušet na vlastní kůži, jak se v minulosti hospodařilo na českém a moravském venkově a jaké možnosti nabízí lidstvu ekologické hospodaření. Zjistí, jak žili páni i jejich čeládka, co za činnosti se na statku odehrávaly, jak pracoval hrnčíř, včelař, mydlář a mnozí další.  Milovníci zvířat si mohou osedlat koně z přilehlé farmy, kde najdou také další hospodářská zvířata, anebo si vyzkoušet jízdu bryčkou. Ostatní potěší futuristická stavba ekopavilonu nabízející nové pohledy na moderní technologie bydlení. „Chalupy v horácké vesničce jsme postavili detailně podle původních podob. Ekopavilon s netradičním trojúhelníkovým tvarem z monolitické železobetonové konstrukce s ocelovou výztuží je zapuštěn dvě patra pod zemí a představuje kontrast k historickým budovám,“ říká Michal Antl ze společnosti PKS stavby, která se na rekonstrukci Edenu podílela.

Během dvoudenního slavnostního otevření do Edenu zavítá spousta nejen místních muzikantů. Slavnosti jara zahájí dechový orchestr ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem, pokračovat bude Divadlo Beze Jména muzikálovými melodiemi, nebo cimbálová muzika a smyčcový orchestr. Vrcholem sobotního hudebního programu se stane vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V neděli pak zahraje oblíbené Šlapeto.

Chybět nebudou ani rady, jak správně pečovat o květiny, které k jaru neodmyslitelně patří, a kuchařská show s Hankou Michopulu. Pivaři zase ochutnají skvělé pivo Mittrowsky v místní hospůdce. Nezapomnělo se ani na děti, které si v dětském koutku vyrobí hezké loutky nebo se půjdou podívat na čerstvě narozená jehňátka a telátka. Program potrvá až do úplného večera, kdy milovníci ohně předvedou ohnivou show.

Také Zemědělství žije! se zapojí se svými naučnými aktivitami a soutěžemi. Naleznete nás v muzeu půdy. Kromě tradičních soutěží a poznávaček se těšte na naučný plakát, umělé vemeno či model farmy.

Centrum Eden, středisko šetrného cestovního ruchu, poznání a vzdělávání na Vysočině, je dlouhodobý projekt města Bystřice nad PernštejnemVOŠ a Střední odborné školy zemědělsko-technické Bystřice n. P. ECEAT.