• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

DOD ZD Sloupnice

Zemědělství na dlani

Pohodlné stáje pro mladý skot, moderní zemědělské stroje, výtečné masné výrobky z vlastního řeznictví. I tak může vypadat ukázka dnešního hospodářství. ZD Sloupnice na Svitavsku totiž otevřelo po roce své brány a ukázalo veřejnosti, jakým směrem se dnešní zemědělství ubírá.

Farma v Němčicích prošla rekonstrukcí areálu a výstavbou nového reprodukčního centra pro dojný skot. Vzdušné, světlé a pohodlné stavby dopřávají zvířatům dostatečný komfort, což mnoho lidí netuší. Středisko doplňuje také bioplynová stanice, která zásobuje teplem mj. i obecní stavby. V rámci dne otevřených dveří zdobila areál také moderní zemědělská technika, kterou družstvo disponuje a v rámci doplňkových služeb také prodává. Hned na přivítanou ukázal svou velkolepost pásový Quadrack. Nechyběla ani ukázka další mechanizace včetně odkazu k preciznímu zemědělství, které ZD Sloupnice využívá při svém hospodaření.

Potěšením pro malé návštěvníky byla nejen telátka či moderní stroje a možnost projet se velkým traktorem, ale i dětský zemědělský koutek Zemědělství žije!, který přiblížil obor v podobě soutěží, hádanek a naučné stezky nejen malým návštěvníkům, ale i učitelům a rodičům. Pátek 27. dubna byl totiž dnem pro školy. Komentovaných prohlídek a soutěží se tak zúčastnilo na 400 dětí z okolních mateřských, základních, ale i středních škol. Odměnou byly nejen balonky a záložky se zemědělskou tématikou, ale i malé pohoštění.

Odpoledne se již neslo ve slavnostním duchu. Došlo totiž na slavnostní otevření provozu, a to za účasti mnoha hostů a obchodních partnerů včetně prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska a hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Sobota 28. dubna již patřila veřejnosti. O děti s rodiči rozhodně nebyla nouze. Často se vracely děti, které navštívily farmu v pátek se školou a přivedly s sebou své rodiče. Nový areál totiž přilákal na 700 návštěvníků. Zájem o návštěvu nových stájí, bioplynové stanice a ukázku zemědělské techniky nejen lidmi z blízkého okolí, je velkou motivací do budoucna, ale také závazkem. Ohlasy na celou akci, ale i samotný areál byly pozitivní.

Soňa Jelínková