• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Biojarmark Český Těšín

Dne 30. září 2015 pořádala Albrechtova střední škola v Českém Těšíně již 12. ročník biojarmarku, který byl zaměřen na propagaci zdravé výživy, rodinných farem biopotravin a prezentaci ekologického zemědělství. Biojarmark probíhal od 9,00 – 16,00 hod. na náměstí v Českém Těšíně, byl organizován ve spolupráci s Městem Český Těšín pro MŠ, ZŠ, SŠ a širokou veřejnost.

V 10, 00 hod. slavnostně zahájila biojarmark Mgr. Danka Siderková, učitelka Albrechtovy Střední školy v Českém Těšíně, oděná do nádherného slezského kroje, společně se starostou Města Český Těšín Ing. Vítem Slováčkem. Zazněla slova o podpoře této akce, o významu zdravé výživy, regionálních farem, ekologického zemědělství.

 

Žáci školy prezentovali především bioprodukty ekologického zemědělství, pekařské výrobky ze špaldové mouky, obohatili biojarmark výstavkou bylin a produktů, které vypěstovali na školní zahradě.

Kaufland v Českém Těšíně v rámci spolupráce s Albrechtovou střední školou připravil na biojarmarku pro žáky PG 2 zdravou snídani.

Návštěvníci se mohli zahřát bylinnými čaji, ochutnat koláčky z celozrnné mouky, sušenky z ovesných vloček s brusinkami, mrkvánky s povidly a další zdravé dobroty. K vidění byly i výpěstky učitelů a žáků. Ovoce a zeleninu mohli návštěvníci shlédnout také ze Slezské farmy Brozda, ochutnat mléčné výrobky z rodinné farmy Branný, ochutnat guláš, sýry z firmy Milkeffekt, zdravé produkty z obchůdku se zdravou výživou v Českém Těšíně „Sluníčko“.

Různé ekologické výrobky nabízela v ekostáncích další řada rodinných farem. Kromě živočišných výrobků, zeleniny a ovoce, se prezentovala ZO včelařů z Českého Těšína včelími produkty. Obrovskému zájmu malých i velkých se těšil prosklený úl se včelstvem.

Především malým návštěvníkům se líbila domácí zvířátka od králíků, přes krocany, slepice, husy, kachny, beránky a ovečky, kozy, až po koně. Žáci naší školy připravili pro malé návštěvníky didaktické hry, které pojmenovali aktuálně, „Cesty zemědělských produktů“. 

Do organizace biojarmarku se zapojili učitelé a žáci všech oborů Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Aranžéři připravovali plakáty a estetickou výzdobu, ozvučení. Polygrafové pořizovali fotodokumentaci. Kuchaři navařili výborný guláš. Agropodnikání připravilo výstavu hospodářských zvířat. Ekologové bylinné čaje, výstavku ovoce a zeleniny, bioprodukty, didaktické hry. Pekaři biopečivo. Chovatelé koní projížďku na koních.

 

Biojarmarku se zúčastnilo značné množství žáků mateřských, základních, středních škol nejen z Českého Těšína, ale také z okolních měst.

Akci hodnotily velice kladně učitelé škol a také veřejnost.

Biojarmarku se zúčastnilo přes 2 000 návštěvníků.

 

Letošní Biojarmark se vydařil, měl velice pestrou prezentaci i ohlas veřejnosti.

Děkujeme všem učitelům a žákům Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně, pracovníkům Městského úřadu V českém Těšíně, kteří se podíleli na organizaci biojarmarku.

 

Tato akce byla podpořena z dotací města Český Těšín.

 

Odkaz na karvinský deník:

http://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/biojarmark-v-ceskem-tesine-se-vydaril-20151003.html

 

 

 

V Českém Těšíně 30. 09. 2015                               Zpracovala Ing. Anna Hromková