• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

„Zemědělství žije!“ v Pardubickém kraji

11.10.2019

         V sobotu 5.10. skončil podzimní maraton, který v Pardubickém kraji každoročně absolvujeme se soutěžním projektem Zemědělského svazu  „Zemědělství žije!“. Začínáme „Dožínkami zemědělců okresu Pardubice a okolí“, které se letos konaly již po páté, v sobotu 7.září pod Kunětickou horou. Celý přírodní areál pod hradem zaplnili zemědělci pardubického okresu moderní zemědělskou technikou, ukázkou hospodářských zvířat a spoustou dobrého jídla, vše takzvaně „z pole na vidličku“. Celý den se nesl v soutěživém duchu, ať už to byla lukostřelba, jízda na elektrickém býku či dojení. Pro děti, kromě jiných aktivit, zahrálo i loutkové divadlo. Velký zájem byl samozřejmě o soutěže z projektu „Zemědělství žije!“. Za soutěžení byly pro děti připraveny odměny, které jsme získali z Polabské mlékárny a.s. Poděbrady. K poslechu hrála „Pardubická šestka“  a  „Medvědi“.

         Po okresních dožínkách následovaly jako již tradičně dožínky krajské, a to v neděli 22. září. „Krajské dožínky – Den zemědělců, potravinářů a venkova“ pořádají společně zemědělci celého Pardubického kraje na Pernštýnském a Komenského náměstí v Pardubicích. Oslavu konce žní přesunuli zemědělci na vydlážděné náměstí proto, aby přiblížili svoji práci a tradice také lidem ve městě. I zde byla k vidění moderní zemědělská technika, návštěvníci mohli ochutnat i nakoupit vítězné výrobky soutěže MLS PAK, ale i spoustu dalších dobrot. Na děti čekalo loutkové divadlo a samozřejmě také soutěžní projekt „Zemědělství žije!“. Mezi nejoblíbenější soutěže patřilo určování hmatem a čichem, naučná stezka a především dojení umělé krávy. Soutěže jsou určeny především pro děti, kterých tu v neděli byly stovky, ale velice rádi soutěží i dospělí. Před podiem se představili koně z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Mezi náměstími jezdily celý den koňské kočáry, které vozily návštěvníky zdarma. Nechyběla ani hudba, zahrála Pardubická šestka, Karel Gott REVIVAL s Bohušem Matušem, VERONA, Tanja a Petr Kolář.  Na přilehlém Komenského náměstí se prezentovaly školy a učiliště se zemědělským zaměřením, které předvedly řemeslné dovednosti svých studentů a také hospodářská zvířata ze školních statků. K vidění zde bylo i drobné zvířectvo a spousta dalších zajímavostí.

         Poslední podzimní akcí byl 4. a 5.10.  Autosalon ve Vysokém Mýtě na Integrované střední škole technické, která slavila 70. výročí založení školy.  Celodenní program zahrnoval výstavu osobních a nákladních vozů renomovaných značek, autobusů, motocyklů, ukázky novinek ve svařování, expozice auto a moto veteránů, zemědělské techniky, ukázky činnosti HZS, BESIP a  mnoho dalšího. Projekt „Zemědělství žije!“ jsme zde prezentovali již vloni, a protože byli pořadatelé   i  návštěvníci velice spokojení, vyžádali si nás i letos. Pro děti i dospělé jsme měli připraveno mnoho úkolů, které prověřily jejich znalosti v oblasti zemědělství, ať už to bylo poznávání zvířat, rostlin, semen či zemědělských strojů, přiřazování zemědělských komodit k jednotlivým potravinám, nebo poznávání podle čichu a hmatu. Připravenou jsme měli i naučnou stezkou a samozřejmě nechybělo ani umělé vemeno, které jako tradičně, sklidilo veliký úspěch.

       O úspěšnosti projektu „Zemědělství žije!“ svědčí spokojenost dětí i pořadatelů, kteří už si naši účast zamluvili i na příští rok. Zúčastníme se velice rádi, protože je třeba využít každé příležitosti, jak přiblížit zemědělství v pozitivním obraze široké veřejnosti a zejména dětem.   

Jitka Janečková                                                                                                                          

Zemědělský svaz ČR,                                                                                                                      

územní organizace Pardubice