• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Zemědělství žije! na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně

Národní výstavu hospodářských zvířat a zemědělské techniky ve spojení s víkendovou výstavou psů a koček Propet v Brně navštívilo na padesát tisíc návštěvníků.

Zemědělství žije! bylo při tom! Čtvrteční a páteční dopoledne, jak již bývá zvykem u většiny akcí, patřilo školám. Výstavu tak navštívilo na tisíc žáků s učiteli z širokého okolí, aby si prohlédli nejen na osm set krav, býků, ovcí, koz, prasat a koní, ale aby si prošli interaktivními naučnými stánky a dozvěděli se zajímavosti ze zemědělství, ale i z lesní pedagogiky, neboť součástí veletrhu byla i myslivecká výstava, která k zemědělství patří.

Na stánku Zemědělství žije! na ně čekala nejen zemědělská osvěta s povídáním o práci na poli a ve stáji. Tradiční poznávání semínek a sušených plodin doplnila ukázka živých rostlin. V soutěži s poznáváním plodin a zvířat mohli děti přiřazovat k jednotlivým komoditám také potraviny, které se z nich vyrábí. Jakožto výstavu hospodářských zvířat, nemohla chybět ukázka krmiv, model stáje pro dojnice, ukázka dojení na umělém vemeni či puzzle býka a prasete s naukou druhů mas.

Naučným stánkem tak během čtyř dní navštívilo přes dva tisíce dětí a dvojnásobek dospělých.

Na všechny malé návštěvníky čekal drobný dárek v podobě balonku od společnosti Farmet či jogurt z mlékárny Pragolaktos a tyčinka či pribináček z mlékárny Pribina TPK.

Návštěvníci také měli možnost hlasovat v obrázkové soutěži „Život hospodářského zvířete“. Do soutěže přišlo na 160 obrázků ve dvou kategoriích – do deseti let, nad deset let. Soutěže se zúčastnilo několik desítek škol z celé republiky. Do semifinále bylo nominováno po 15 obrázcích, z nichž 5 v internetovém hlasování postoupilo do finále pět nejlepších, z nichž vybírali návštěvníci ten nejlepší.

V první kategorii se na třetí místo probojoval obrázek Zity Králové z FZŠ Chodovická v Praze, druhé místo obsadila Natálie Kadáníková taktéž z FZŠ Chodovická v Praze a první místo obsadila Mariola Vernerová ze ZŠ Těšany.

V druhé kategorii se na třetí místo dostal obrázek Mohameda Vágnera ze ZŠ Těšany, druhé místo obsadila Marie Dirdová ze ZŠ Praktické Brno, první místo obsadila Medea Havelková ze ZŠ Holzova Brno.

Speciální cenu obdržel Milan Janda ze ZŠ Holzova, který získal v loňské výtvarné soutěži druhé místo a letos se probojovat mezi pět nejlepších.

Z hlasujících návštěvníků v obrázkové soutěži byl vylosován Jakub Česal ze ZŠ Tyršova Brno, který obdrží malý dárek.

Literární soutěže „Jak jsem se setkal s hospodářským zvířetem“ se zúčastnili žáci z druhého stupně. Třetí místo získala Anna Mikešová ze ZŠ Štěpánská v Praze, druhé místo obsadil Matěj Stojanov ze stejné školy a první místo s povídkou na téma Stávka slepic uspěla Lucie Borošová ze ZŠ Klášterec nad Orlicí.

Všem děkujeme za účast a výhercům gratulujeme!

Na všechny soutěžící čekaly věcné dárky od sponzorů soutěže – Agromachinery, Chovservis a.s., Krone, Kverneland group czech s.r.o. a Pekass a.s. Děkujeme. 

fotografie z výstavy zde

fotografie soutěžních obrázků a prací