• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Zemědělský den na Letné

Národní zemědělské muzeum v Praze ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR uspořádalo v pátek 20. května na nádvoří muzea Zemědělský den nejen pro děti ze škol, ale i pro širokou veřejnost. Bohaté naučné stezky o zemědělství se zúčastnilo na 180 dětí ze škol, či v doprovodu rodičů. Na návštěvníky čekala i ukázka řemesel a porovnání historie se současností v podobě traktorů. 

Do centra Prahy totiž dorazil i jeden z nejmodernějších a nejsilnějších traktorů Fendt 933 Vario, který na ukázku zapůjčila a dovezla společnost Agromex s.r.o. K vidění byl nejen zvenku. Děti totiž měly možnost podívat se i do kabiny tohoto moderního stroje a posoudit pokrok, kterým se dnešní zemědělství ubírá. 
Z dnes již historického pohledu se představilo caletnictví, sýrařství, ale i mlynářství a předení vlny a konopného vlákna. Děti tak měly možnost podívat se, jak se mele mouka, jakou práci vykonávaly přadleny či jak chutná čerství domácí sýr a bramborové placky. 
Zemědělský svaz ČR s projektem Zemědělství žije! připravil pro tuto příležitost bohatou naučnou stezku s osmi zastaveními. Děti se tak mohly dozvědět nejen o tom, co je zemědělství a jaké obory skrývá, ale za pomoci studentek ze Střední školy dostihového sportu a jezdectví v Praze Chuchli pod vedením paní učitelky Kateřiny Vítkové si na jednotlivých stanovištích vyzkoušely svoje znalosti a smysly. 
Na osmi stanovištích si děti vyzkoušely mnoho poznávacích soutěží včetně poznávání po čichu a po hmatu a dalších.