• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Zemědělská olympiáda v Českých Budějovicích zná svého vítěze

Zemědělský svaz České republiky uspořádal ve spolupráci se Zemědělskou fakultou Jihočeské Univerzity v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo, která se koná na českobudějovickém výstavišti, již třetí ročník zemědělské olympiády. V testu znalostí, poznávacích soutěžích i manuálních zručností zvítězil Václav Petrželka ze Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech s celkovým počtem 88 bodů z možných 128 bodů.

Druhé místo obsadil Šimon Eichinger z VOŠ a SZeŠ Tábor s 85 body. O pouhý půl bod za ním se na třetím místě umístil Jakub Procinger z daleké SOŠ Klobouky u Brna.

Soutěže se zúčastnilo 13 soutěžících ze sedmi středních zemědělských škol. Soutěž zahájil test s dvaceti otázkami na všeobecné téma, z rostlinné a živočišné výroby a mechanizace. Poté studenti převážně třetích a čtvrtých ročníků absolvovali několik poznávacích soutěží plemena hospodářských zvířat, značky traktorů, semena kulturních plodin, sušené zemědělské plodiny a krmiva pro hospodářská zvířata. Následoval odhad hmotnosti přeštického selete a bulvy cukrové řepy. Aby byla zastoupena zkouška zručnosti, dojili studenti umělé vemeno na čas půl minuty, nakládali seno na kolečko a jeli slalom a v neposlední řadě také skládali anglickou uzdečku na koně.

A výsledky? Za půl minuty nadojen půl litr či složení uzdečky pod tři minuty jsou velmi dobré výsledky některých soutěžících. Naopak obtíže měli soutěžící při odhadu hmotnosti, ale i s poznáváním plemen hospodářských zvířat.

Na všechny soutěžící čekaly drobné dárky od Zemědělského svazu ČR a pro výherce navíc hodnotné ceny společností Kverneland Group Czech s.r.o., Strom Praha a.s., Agrall zemědělská technika a.s., Krone CZ a Agromachinery. 

 

FOTOGALERIE ZDE

 

ing. Soňa Jelínková