• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Workshop SOU Sušice

Zcela poslední akcí Zemědělství žije! v letošním roce se stal workshop v SOU a SOŠ Sušice.

Den otevřených dveří SOU a SOŠ Sušice pojala velkolepě a s velmi zajímavým programem nejen pro návštěvníky, kteří se přišli podívat na možnost volby budoucího povolání resp. studia, ale i pro samotné studenty. SOU a SOŠ Sušice nabízí mnoho učebních i studijních oborů včetně učebního oboru opravář zemědělských strojů. Nejen proto lemovaly budovu četné stroje, traktory i další zařízení, např. žací stroj či hloubkový kypřič.

K prezentaci zemědělského oboru na střední škole a k pořádání celé akce se připojila také ú.o. Zemědělského svazu Klatovy, ale také KIS pro Agentura  pro zemědělství a venkov Plzeň. 

Hlavním programem pro žáky oboru opravář zemědělských strojů bylo setkání s předsedy tří velkých zemědělských družstev na Klatovsku, kteří se ve svých přednáškách věnovali nejen charakteristice podniku, ale i celé situaci v zemědělském odvětví. Žáci si vyslechli o současném zemědělství, strojovém vybavení, problematice rostlinné a živočišné výroby, o dotacích z EU či negativním dopadu sankcí Ruska na české zemědělce.

Studenti a žáci se tak mohli dozvědět, jakým stylem to v takových podnicích chodí a že ne každý absolvent zemědělského oboru má šanci v družstvu pracovat, neboť obsluha zemědělských strojů již není jen o tom mít řidičský průkaz na traktor. K prezentaci se připojili  

tajemnice Zemědělského svazu územní organizace Klatovy ČR Jiřina Jandová, ředitel Obchodního družstva Soběšice ing. František Trnka, ředitel Výrobního obchodního družstva Hrádek u Sušice Bc. Jan Pavlíček a ředitel Výrobně-obchodního družstva Velký Bor Václav Šmat.

V prostorách několika tříd se uskutečnila také prezentace zemědělské techniky určená zejména pro žáky 9. tříd základních škol. Představila se zemědělská technika prezentujících se společností ARBO Klatovy, Agrowest Klatovy, Some Sušice, U+M Servis Třeboň, AD Technik Plzeň, J Plus Velká Bíteš.

V dílně školy byla pro žáky a studenty střední školy i žáky ZŠ připravena ukázka měření geometrie přední nápravy traktoru (AD Technik Plzeň) a diagnostiky motoru (J Plus Velká Bíteš).

Mezitím, co probíhaly přednášky a besedy s představiteli se v prostranství učebny v přízemí shromažďovali žáci osmých a devátých tříd základních škol, aby si vyzkoušeli, kolik toho o zemědělství vědí.

Připravena pro ně byla nejen naučná stezka s osmi zastaveními, ale i poznávací karty se zvířaty, plodinami a zemědělskou technikou, či několik druhů semen zemědělských plodin.

Většina žáků v zemědělské nauce obstála k překvapení na výbornou.

Poté se řada návštěvníků odebrala do místní sokolovny, kde již byla připravena prezentace všech učebních i studijních oborů pod názvem „Městečko plné našich služeb.“