• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Vinobraní a dožínky na Kačině zažily rekordní návštěvnost

Dobré víno a jídlo, burčák, krásný zámek, zajímavý program a hlavně slunečné počastí přilákalo zhruba 8 000 lidí na Kačinu na Dožínky a vinobraní, již tradiční akci, jež se zde konala již po 4. a celou ji moderoval opět Vlastimil Korec. Akce se konala pod záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky. Letošní návštěvnost byla dokonce rekordní, což mělo za následek bohužel i u některých stánků velké fronty, avšak kdo chtěl, nenechal si tím znepříjemnit svůj zážitek.

Brány areálu se otevřely v 9:00 a slavnostní zahájení bylo naplánováno na 12:00, kdy na pódiu promluvili hlavní spolupořadatelé akce, mj. i Ing. Martin Pýcha ze Zemědělského svazu ČR a úrodě požehnal místní duchovní, jež posvětil dožínkový věnec. Tím mohly oslavy začít na plno.

Nádvoří zámku bylo plné stánků s víny z celého světa, které návštěvníci mohli degustovat památeční skleničkou, tzv. koštovačkou a za tolary, vše si mohli zakoupit u vstupu do areálu. Nechyběl tu ani burčák ostatně jako na mnoha vinobraní po celé republice, neboť burčák je symbolem nastávajícího podzimu. Hlad mohli příchozí zahnat ve stáncích s občerstvením s kvalitními uzeninami, regionálními potravinami a jinými pochutinami. Samozřejmostí byly stánky se sladkými či slanými pamlsky nebo dárkovými suvenýry.

Hudební program probíhal na podiu po celý den. Areál roztančil například Ivan Hlas či The Backwards – nejlepší The Beatles revival na světě ze Slovenska. Jinak se zde také předváděli koně a různé techniky jízdy, a především děti zaujal Králičí hop nebo malování na tvář. Pro malé účastníky akce byla připravena dílnička.  Vzhledem k tomu, že letošní rok je zasvěcen půdě, v knihovně zámku probíhaly zajímavé přednášky právě na téma půda. Poutavou přednášku přednesl i předseda Zemědělského svazu Ing. Martin Pýcha. Celé tohle všechno dotvářela výstava zemědělské techniky v zahradě zámku nebo exkurze do bioplynové stanice areálu ZOS Kačina.

Na akci se opět představil osvětový projekt Zemědělského svazu ČR Zemědělství žije! v zahradě stánku. Dospělí a hlavně děti, se zastavovali u stánku, aby si vyzkoušeli své znalosti ze sektoru zemědělství či se dozvěděli něco nového. Pro ty nejmenší byly připraveny poznávačky obrázků se zvířátky a rostlinami, pro ty větší soutěž v přiřazování výrobků ke komoditám nebo poznávání semínek. Pro ukázku byla také vystavena krmiva. Kdo chtěl, mohl si projít Naučnou stezku. Děti dostávaly za svou snahu drobné dárečky. Jedním z největších lákadel našeho stánku bylo opět umělé vemeno a dřevěná farmička s modely traktůrků. 

 

Jana Sixtová