• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

V Beneticích mají zemědělský kroužek. Děti jezdí na farmy a poznávají zvířata

15.11.2016

Od letošního školního roku mají na základní škole v Beneticích  na Třebíčsku zemědělské kroužky. Pod vedením paní učitelky Boženy Staňkové a Marie Herbrichové navštěvuje kroužky dvacet dětí. Ti se v nich zábavnou a praktickou formou seznamují se všemi obory zemědělské výroby. Děti si mohou doslova zažít zemědělství. Většina z nich nikdy v životě neseděla v traktoru a neviděla živou krávu či jiná hospodářská zvířata. Zemědělci doufají, že z dětí, které už na základní škole díky zemědělský kroužkům získávají vztah k přírodě, zvířatům a zemědělství, vyrostou budoucí mladí agronomové, zootechnici, farmáři.

Děti si pohladily telátka, ochutnaly mléčné i masné výrobky a samy si vyrobily sýr

V rámci kroužků tak děti navštívily farmu rodiny Němcovy v Netíně. Němcovi hospodaří na 150 ha půdy, mají sedmdesát dojných krav, chovají kuřata a přeštická prasata. Děti se nejdříve ostýchaly, ale po chvíli se osmělily a bez obav si hladily telátka i krávy. Průvodcem jim byl farmář František Němec, který pro děti připravil ochutnávku mléčných i masných výrobků. Ve Velkém Meziříčí si zase děti mohly na farmě, která spadá pod Chaloupky, o.p.s., samy vyrobit sýr, tvaroh i šlehačku. Zkoušely poznávat různá semínka a také byliny.

Děti to baví. Další výlet bude za ovcemi

„Děti nemají dnes možnost vidět, jak vzniká to, co jedí. Potraviny kupují rodiče v obchodech a děti to berou jako fakt. Vysvětlujeme a také ukazujeme dětem, odkud se bere mléko, ze kterého se dělají jogurty a sýry, a také maso na řízek a pečeni. Děti si díky kroužkům vyzkouší činnosti, ke kterým by se jinak nedostaly. Mají možnost hřebelcovat koně, nakrmit telata, ale i sít či sázet vlastní plodiny či vyzkoušet klíčivost osiva,“ říká Soňa Jelínková ze Zemědělského svazu ČR.  Další výlet čeká děti v pondělí 28. listopadu. Navštíví farmu s chovem ovcí v Zašovicích. „Děti uvidí  stádo chovaných ovcí a následně výrobu sýrů a zpracování vlny,“ popisuje za Zemědělský svaz ČR, který má své územní pracoviště také v Třebíči, Jarmila Chvátalová.

Eva Fruhwirtová