• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Úspěšná jízda zručnosti

20.7.2018

Více než 400 dětí navštívilo den otevřených dveří Zemědělského podniku Otice. Tento známý pěstitel a výrobce Otického zelí se rozhodl pozvat školní mládež i širokou laickou veřejnost, aby ukázal moderní zemědělství ve všech podobách. Spolupořadatelem dne otevřených dveří byl Moravskoslezský kraj.

Návštěvníci tak mohli shlédnout provozy sloužící ke zpracování zelí, ale také nově vybudovanou stáj pro dojnice v sousedním Uhlířově. Pro mnohé ale bylo lákadlem probíhající mistrovství středních škol v jízdě zručnosti, které se konalo v prostorách podniku. Záštitu nad jízdou zručnosti převzalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ministr zemědělství Jiří Milek, za podpory Ministerstva zemědělství.

Na Jízdu zručnosti 2018 přijelo 24 soutěžících z celé republiky, pro které byla připravena dráha s deseti hodnocenými stanovišti. Po slavnostním zahájení, rozlosování pořadových čísel a krátké instruktáži začala vlastní soutěž. Úkolem každého závodníka je ve stanoveném čase projet trasu v co nejkratší době a s minimem chyb.

Letošní ročník jízd zručnosti byl zahájen v polovině dubna v SOU Blatná, kde se konal již 16. ročník této akce. V tradičně bohatě obsazené soutěži pro oblast jižních Čech s 23 účastníky si postup do finále nakonec vybojoval domácí vítěz Josef Pilát, kterého doprovodili Josef Fučík z SOUZaS Dačice a Marcel Náprava ze SOŠ a SOU Milevsko.

Ještě v dubnu se konalo oblastní kolo pro Severočeskou oblast, tvořenou Ústeckým a Libereckým krajem. Pořadatelství se ujala Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Postup neunikl Martinu Blechovi z GaSOŠ Podbořany, Miloši Michlovi z VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem a Milanu Voříškovi ze SOŠ a SOU Česká Lípa. Posledně jmenovaný se nakonec republikového finále nezúčastnil.

V polovině května proběhla hned tři oblastní kola. Nejprve východočeské, jehož pořádání se letos ujala Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov. Na její pobočce v Hlušicích si postup vybojoval domácí borec Martin Midloch, Pavel Bartoš z ISŠT Vysoké Mýto a Jan Tázlar z Gym., SOŠ, SOU a VOŠ Hořice. Následoval přesun do Světlé nad Sázavou, kam pozvala Česká zemědělská akademie Humpolec účastníky oblastního kola Vysočina. Také zde zvítězil domácí reprezentant Martin Klement, kterého na postupových místech doprovodili Roman Bartošek ze SPŠ a SOU Kamenice, středisko Kamenice nad Lipou a Ondřej Šimek z HŠ Světlá a SOŠ řemesel Velké Meziříčí. Třetí v sérii bylo oblastní kolo pro jižní Moravu. Pořádání klání jezdců z Jihomoravského a Zlínského kraje se ujala Střední škola Základní škola v Tišnově. Postup si vybojovali domácí soutěžící Vít Hatlák, Vít Kopecký ze SZeŠ Rožnov pod Radhoštěm a Marek Blahutka z MěSOŠ Klobouky.

Loňský pořadatel finálové jízdy Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sušice pozval studenty ze západních Čech ve druhé polovině května. Na těžké trati v prostoru bývalých kasáren si postup vybojoval loňský vítěz Václav Straka z domácí stáje. Na finále do Otic jej doprovodili Lukáš Mareček ze SOU Liběchov a Pavel Mareš ze SOŠ Stříbro.

Předposlední se poslední květnový den jelo oblastní kolo pro střední Čechy pro Středočeský kraj a Prahu, jež se konalo na pozemku poděbradské Střední zemědělské školy. Další těžká trať se ukázala problémem pro skoro polovinu účastníků, kteří její nástrahy nezvládli. Postup si vybojoval domácí Josef Šťastný. NA postupových příčkách se umístili jmenovci, Pavel Fulín a Daniel Fulín. První z VOŠ a SZeŠ Benešov, druhý z SOU Vlašim.

Zakončení maratónu oblastních kol bylo na pořadateli letošního finále -  Masarykově střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole v Opavě, která se ujala oblastního kola pro severní Moravu. Domácí borec měl účast jistou. Další tři účasti z Moravskoslezského a Olomouckého kraje nakonec získali Lukáš Lošák ze SŠTZ Nová Jičín, Michal Ambrož ze Švehlovy SŠ Přerov a Jakub Marek se SOŠ Bruntál.

Soutěž se jmenuje jízda zručnosti, takže při výsledném hodnocení hraje větší roli šikovnost před rychlostí. Každý trestný bod je oceněn penalizací 10 sekund a každá chyba znamená „zisk“ minimálně šesti trestných bodů. Studenti tak museli postupně zvládnout bezpečné rozjetí, jízdu úvozem a zatáčkou do pravého úhlu, zastavení u rampy levým bokem vleku, projetí slalomu, zastavení na přesnost, zacouvání do garáže, projetí osmičky, zastavení u rampy pravým bokem a bezpečné zastavení v cíli.

Pro studenty byla připravena souprava traktoru Claas Atos 340 a pětitunového vleku s otočnou přední nápravou. Pro všechny šlo o soupravu, kterou si poprvé vyzkoušeli teprve v den konání. Studenti ale ukázali, že do národního finále nepostoupili náhodou. Ovládání traktoru zvládli v průběhu krátké instruktáže před vlastní soutěží.

A již mohla začít vlastní soutěž. Studenti podle vylosovaných čísel absolvovali trať za bedlivého přihlížení rozhodcovského sboru, pedagogického doprovodu a měnících se skupinek dětí i veřejnosti. Přísní, ale spravedliví rozhodčí z řad studentů pořadatelské školy bedlivě hlídali průjezd jednotlivými stanovišti. Šikovnost jednotlivých soutěžících se nakonec ukázala klíčovou. Časy, jejichž hodnota se blížila času pozdějšího vítěze, nakonec kvůli penalizacím za chyby nestačily na čelní umístění.

A jak tedy vše dopadlo? Zvítězil Martin Midloch, který svoji školu reprezentoval již na minulém ročníku. Dokázal zajet vůbec nejrychlejší čas a příliš nechybovat. Druhou příčku obsadil Ondřej Šimek z Velkého Meziříčí, kterému pomohla k úspěchu téměř bezchybná jízda. Třetí příčku obsadil soutěžící, který celou soutěž odstartoval, Pavel Bartoš z Vysokého Mýta. Také jemu pomohla jízda s jedinou chybou. Na čvrté pozici se umístil jezdec s „divokou kartou“, domácí Jan Jedlička.

Všichni ostatní se umístili na krásném pátém místě. Sice s rozdílnými časy i penalizacemi, ale všichni ukázali, že řidičský průkaz na traktor nemají jen na ozdobu. Už se můžeme těšit na další ročník Jízdy zručnosti s číslem 2019. Tentokrát se bude konat ve spolupráci se Střední školou technickou a řemeslnou Nový Bydžov.

Vladimír PÍCHA

 

 

 

 

 

Projekt je realizován s finanční podporou MZe.