• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Smršť akcí se Zemědělstvím žije!

Mrákov a dožínky Plzeňského kraje – středa 17.9.

Další maraton vzdělávání čeká projekt Zemědělství žije! ve třetím zářijovém týdnu. Středa 17. září proběhne v duchu netradičních dožínek, tentokrát kraje Plzeňského v Mrákově. Netradiční bude v tom, že v souběhu proběhne i výstava holštýnského skotu, kterou ob rok pořádá ZOD Mrákov. Tuto zemědělskou oslavu okoření dožínkový průvod a několik zajímavých vystoupení např. Chodský soubor Mrákov či odpolední koncert Jakuba Smolíka. V obci se mezitím uskuteční ochutnávky Regionálních potravin zdejšího kraje, k vidění budou i ukázky dožínkové vazby.

Pro děti bude připraven naučný stan s mnoha soutěžemi z pole mysliveckého, lesnického i zemědělského. Nebude tudíž chybět i stánek Zemědělství žije!

DOD Rosice u Chrasti – pátek 19.9.

Páteční den projasní hned dvě akce. Tou první je již druhým rokem den otevřených dveří Zemědělského družstva Rosice u Chrasti na Chrudimsku. Tentokrát zemědělský podnik slaví společně s celou obcí a to v pátek 19. září od 9 do 18 hodin.

Otevřeny budou stáje, zpracující provozy jatka v Synčanech i pekárna, ale i nové skladové hospodářství na farmě v Rosicích. Prezentace připraví i spolupracující firmy včetně zemědělské techniky. Nebude chybět naučná stezka a další soutěže či drobná hospodářská zvířata.

Dopoledne vystoupí děti z MŠ v Rosicích, odpoledne bude patřit dechové hudbě Mrákotinka.

V rámci oslav v obci budou otevřené dveře v rekonstruované ZŠ i muzea Vesnice žije v bývalé cihelně. Veřejnost si bude moci prohlédnout protipovodňová opatření v obci. Chystá se i slavnostní otevření cklostezky Rosice – Chrast. 

Dožínky Hradec Králové – pátek 19.9.

Tentýž pátek 19. se uskuteční i dožínky v Hradci Králové, které pod názvem Zemědělský den přinesou vzdělávací cyklus pro školy. K vidění bude i výstava hospodářských zvířat: skot, ovce, kozy, prasnice se selátky, drůbež, králíci, holubi, prezentace včelařství, prezentace chovu ovcí a koz - zpracování  ovčí vlny, stříhání ovcí, ukázky práce se zvířaty, ekokom - soutěže pro děti se zaměřením na ekologickou likvidaci odpadu, prezentace zemědělské techniky, prezentace zemědělských škol královéhradeckého kraje, prezentace soutěže potravinář roku a regionální potravina, prezentace krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova královéhradeckého kraje a četné soutěže pro děti, nejen se Zemědělstvím žije!

Pokračování bohatého programu bude i v sobotu.

Mistrovství republiky v orbě – sobota 20.9.

Stánek Zemědělství žije! se ale na sobotu přesune na jižní Moravu, kde se uskuteční již v 41. ročník Mistrovství republiky v orbě. Hostit mistrovství republiky v orbě  bude dne 20. září 2014 malebná vesnice Mašovice nedaleko Znojma.

Slavnosti brambor v Bystřici nad Pernštejnem – sobota a neděle 20.9. – 21.9.

V Bystřici nad Pernštějnem pod taktovkou Farmy Eden se uskuteční podzimní slavnosti brambor s názvem Ochutnejte Vysočinu a to v termínu 20. až 21. září od 9.30 do 17.00. A co všechno na návštěvníky bude čekat? K prodeji budou desítky odrůd brambor, ale i tucet delikates z brambor a farmářských produktů. Nebude chybět řemeslný trh a řada bramborových soutěží. Prezentovat se bude kuchařská show restaurace Borovinka. Kulturní program obohatí ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem, odborný pak workshopy a přednášky Výzkumného ústavu bramborářského. Samozřejmostí bude i jízda na koni a traktorem. O naučný program pro děti se postará program se Zemědělstvím žije! A jako bonus se uskuteční zemědělská olympiáda.

Dožínky Pardubice – neděle a pondělí 21.9. – 22.9.

Dožínky - Den zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje přivítají v neděli 21. září 2014 od 10 hodin na Pernštýnském náměstí bohatý kulturní i doprovodný program. Vystoupí dechová kapela Pernštejnka, folklórní soubor Formani a Sejkorky ze Slatiňan či hudební skupina Klasik TRIO a cimbálová muzika Klobučan z Valašských Klobůk. Doprovodný program na náměstí obohatí výstava zemědělské techniky, prezentace soutěže Regionální potravina Pardubického kraje a MLS Pardubického kraje, či ukázky disciplíny králičí hop. Doprovodný program soutěže pro děti a prezentace „Zemědělství žije“ naleznete v Příhrádku.

Na pondělí bude přichystán program pro děti.