• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Podzimní akce brzy odstartují

Po krátkém letním odpočinku se rozeběhly přípravy podzimních propagačních akcí, které se uskuteční v rámci zemědělských výstav, chovatelských dnů, dožínek a především v prostorách našich členských podniků. Mezi další odvážné podniky, které jdou ve stopách těch, které otevřely své dveře na jaře, se řadí především tyto: AgroKonzulta Žamberk, ZOD Brniště, Tagros, ZOD Zálší, ZD Rosice, Meclovská zemědělská a ZS Sloveč. Výčet aktivních podniků ještě možná doplní další, kteří chtějí ukázat veřejnosti např. svůj chov skotu, moderní vybavení a udržovaný areál a přiblížit tak dnešní zemědělství laické veřejnosti a hlavně dětem.

Jako první se představí společnost AgroKonzulta Žamberk, spol. s r.o., která pořádá již ve čtvrtek 5. září od 9 hodin polní den spojený s programem pro děti z okolních škol. V rámci polního dne bude vystavena špičková zemědělská i komunální technika včetně předvádění a odborných přednášek. Pro názornost bude zajištěna prohlídka farmy Dolní Dvůr v Helvíkovicích. Pro děti jsou připraveny zemědělské soutěže, naučná stezka a samozřejmě dárečky za splněné úkoly. Pro zpestření jsou do programu zahrnuty také ukázky sokolnictví, lukostřelba a bohatá tombola.

Na Českolipsku se mohou návštěvníci těšit na dvoudenní oslavy zemědělství v podobě Dne otevřených dveří akciové společnosti ZOD Brniště, který proběhne dne 6. září a v podobě 11. ročníku Krajských dožínkových slavností, které se budou konat v areálu Lesní zátiší v Brništi v sobotu 7. září. V pátek je pro děti na programu prohlídka stájí kravína, zemědělských strojů a bohatý naučný program o zemědělství pro děti z mateřských školek a prvních stupňů základních škol. Součástí programu bude i celá řada aktivit vyzkoušených v rámci osvětového projektu Zemědělství žije!. Děti si budou moci projít naučnou stezku a v přípravě jsou také další soutěže v podobě poznávání živých i sušených zemědělských plodin, semen a krmiv, či fotografií druhů hospodářských zvířat, plodin, strojů či traktorů.

Sobota 7. září pak bude patřit Krajským dožínkám a všem věkovým skupinám návštěvníků, kteří chtějí využít příležitosti k setkání a příjemné zábavě. Na programu je staročeský jarmark, tradiční děkovná bohoslužba i pestrý dožínkový průvod. V rámci dožínek budou vyhlášeny výsledky soutěže Výrobek roku Libereckého kraje v odvětví potravinářství a zemědělství a budou představeni regionální výrobci potravin. Samozřejmostí je výstava hospodářských zvířat a zemědělské mechanizace a také prodejní výstava pěstitelů a zpracovatelů ovoce. Kromě toho proběhne již sedmý ročník Českého švestkobraní. A k tomu bohatý kulturní program včetně soutěží pro děti i dospělé. 

V Zálší bude dvoudenní akce spojena se dnem pro zaměstnance a pro obchodní partnery, nebude chybět živá kapela, regionální potraviny a bohatý doprovodný program nejen o zemědělství. Současně se také slavnostně otevře bioplynová stanice. V Meclově se chystají na děti a veřejnost ve velkém stylu včetně hudební a zábavní produkce, grilování celého býka, letů vrtulníkem a mnoho další zábavy. Zemědělské naučné aktivity doplní dojení z modelu krávy, funkční model mlátičky ze 30. let apod.

Také v Rosicích se mají návštěvníci na co těšit – ve dnech 13. a 14. září v rámci dne otevřených dveří Zemědělského družstva Rosice bude zajištěna prohlídka stájí chovu skotu a prasat, ke komentovaným prohlídkám bude otevřena také pekárna a jatka. Kromě toho bude zdarma zpřístupněna expozice historických zemědělských strojů v bývalé cihelně v Rosicích.

V Meclově se chystají na děti a veřejnost ve velkém stylu včetně hudební a zábavní produkce, grilování celého býka, letů vrtulníkem a mnoho další zábavy. Zemědělské naučné aktivity doplní dojení z modelu krávy, funkční model mlátičky ze 30. let apod. Součástí akce bude též Okresní chovatelská výstava drobného hospodářského zvířectva.  

Kromě vyjmenovaných podniků zavítá náš naučný stánek pro děti i dospělé také na chovatelský den do Chomutic, na výstavu historických traktorů do Kropáčovy Vrutice a na mistrovství republiky v orbě do Benešova. Navážeme také na loňskou zkušenost s výstavou Podzimní zemědělec a Náš chov v Lysé n. Labem. Novinkou v naší účasti bude Zemědělský den v Měšicích na Táborsku, který zde první říjnový víkend každoročně pořádá místní zemědělská škola.

Pro aktuální termíny a místa konání akcí sledujte webové stránky www.zemedelstvizije.cz.

I podzimní akce jsou podporovány partnerskými firmami, které nás zásobují množstvím dárkových předmětů do dětských soutěží a pomáhají tak významným způsobem s realizací akcí. Hlavními partnery našich osvětových a propagačních aktivit jsou společnosti Schaumann, OK Group, Farmet a nově také Zoetis.