• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Otevření Centra Eden

Zemědělství žije! se chystá na první letošní velkou akci. Tou bude slavnostní otevření farmy Eden v Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině. Příhodně bude tímto dnem první jarní den – 21. březen. Akce to bude velkolepá stejně jako projekt na obnovu areálu a výstavba vzdělávacího centra.

Zemědělství žije! se zapojí se svými naučnými aktivitami a soutěžemi. Naleznete nás v muzeu půdy. Kromě tradičních soutěží, naučné stezky a poznávaček se těšte na naučný plakát, umělé vemeno či model farmy.

Návštěvníci tohoto ojedinělého centra uvidí výsledky rozsáhlé rekonstrukce zchátralého bystřického statku Mittrowských, k němuž přibyla stavba horácké vesničky či ekopavilon, a užijí si speciálně připravený zábavný program pro děti i dospělé.

Ojedinělé centrum Eden, jehož obdobu nalezneme pouze ve Velké Británii, představuje komplexní interaktivní park, v němž si návštěvníci mohou vyzkoušet na vlastní kůži, jak se v minulosti hospodařilo na českém a moravském venkově a jaké možnosti nabízí lidstvu ekologické hospodaření. Zjistí, jak žili páni i jejich čeládka, co za činnosti se na statku odehrávaly, jak pracoval hrnčíř, včelař, mydlář a mnozí další.  

Milovníci zvířat si mohou osedlat koně z přilehlé farmy, kde najdou také další hospodářská zvířata, anebo si vyzkoušet jízdu bryčkou. Ostatní potěší futuristická stavba ekopavilonu nabízející nové pohledy na moderní technologie bydlení. „Chalupy v horácké vesničce jsme postavili detailně podle původních podob. Ekopavilon s netradičním trojúhelníkovým tvarem z monolitické železobetonové konstrukce s ocelovou výztuží je zapuštěn dvě patra pod zemí a představuje kontrast k historickým budovám,“ říká Michal Antl ze společnosti PKS stavby, která se na rekonstrukci Edenu podílela.

Během dvoudenního slavnostního otevření do Edenu zavítá spousta nejen místních muzikantů. Slavnosti jara zahájí dechový orchestr ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem, pokračovat bude Divadlo Beze Jména muzikálovými melodiemi, nebo cimbálová muzika a smyčcový orchestr. Vrcholem sobotního hudebního programu se stane vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V neděli pak zahraje oblíbené Šlapeto.

Chybět nebudou ani rady, jak správně pečovat o květiny, které k jaru neodmyslitelně patří, a kuchařská show s Hankou Michopulu. Pivaři zase ochutnají skvělé pivo Mittrowsky v místní hospůdce. Nezapomnělo se ani na děti, které si v dětském koutku vyrobí hezké loutky nebo se půjdou podívat na čerstvě narozená jehňátka a telátka. Program potrvá až do úplného večera, kdy milovníci ohně předvedou ohnivou show.

Více naleznete na stránkách: http://www.edencentre.cz/.