• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Otevřené brány v Mostku

Den otevřených dveří v ZD Mostek nedaleko Chocně provázelo nejen slunce, ale i dobrá nálada. Po obavách ze špatného počasí se mraky přece jen rozplynuly a tak návštěvníkům a zejména mnoha školám a školkám utkví na paměti zejména přívětivé prostředí se zvířaty i zemědělskou technikou.

Dětským dnem by se dal nazvat dopolední program, kdy do areálu ZD Mostek přivážely dva autobusy na 400 dětí z okolních mateřských i základních škol, aby se setkaly s hospodářstvím typickým pro venkov.

Děti se setkaly s hospodářskými zvířaty. Pohladily si kozy i telátka, nahlédly do stájí plných českého strakatého skotu a dokonce se svezly na valníku taženém koňským dvouspřežím. Radost udělala i prohlídka různorodé zemědělské techniky včetně možnosti vlézt si do traktoru. Potěšila i ukázka výcviku psů. Na konec čekalo na všechny drobné občerstvení.

Všechny děti po prohlídce areálu od vchodu až po bioplynovou stanici došly k naučné stezce, kde se dozvěděly o práci v zemědělství a o tom, co nám tento obor přináší, poznávaly semínka, plodiny, hospodářská zvířata či zemědělské stroje, několik zdatnějších dokonce i značky traktorů. Společnost VVS Verměřovice připravila i ukázku doplňkových krmiv a čichací stezku, na níž mohly děti poznat seno či slámu, ale také hnůj a močůvku. Za odměnu dostávaly děti balónky a další dárečky z režie VVS Verměřovice.

Střední zemědělská a veterinární škola v Lanškrouně přivezla umělé vemeno, kde si všichni zájemci mohli vyzkoušet pracnost ručního dojení. Na svém stánku připravili také technické věci pro podávačku všem „budoucím“ mechanizátorům, nechyběl benzín či olej. Ti chytřejší dostali malý dárek.

Připojila se i zemědělská škola v Kostelci nad Orlicí, jejíž studenti se s ochotou ujali provádění škol areálem, či pomoci s poznáváním.

Odpoledne patřilo zvaným hostům a veřejnosti. Po prohlídce areálu již na všechny čekalo pohoštění - guláš či pečené vepřové a pivo či chutné koláčky. Po přívětivém dni jistě přišlo vhod.

 

fotogalerie zde