• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Mžany v plném obležení

Areál v Sověticích nedaleko sídla pořádající společnosti ZAS Mžany a.s. v Královéhradeckém kraji přivítal v pátek třináctého června chovatele a příznivce skotu. Stovky diváků společně s 350 dětmi z okolních škol přijely na chovatelskou přehlídku českého strakatého skotu, prohlédnout si stáje s mladým dobytkem a boudy s telaty, zemědělské stroje, ale i si zasoutěžit na naučný stánek se Zemědělstvím žije! a za myslivci a lesníky, kteří také připravili naučný program ze své branže.

Na účastníky čekalo mnoho zajímavých soutěží, za jejichž absolvování si děti odnášely kelímky se zasazenými hrášky. Nejzábavnější však zůstala po naučném programu možnost vyzkoušet si dojení na umělých vemenech, která zapůjčil Školní statek Poděbrady.

Za odborného komentáře se děti dostaly také do stájí s telaty a dozvěděly se něco nového z oboru chovatelství. Některé třídy se zúčastnily také přehlídky a pomáhali vybrat bonitérovi českého strakatého skotu Pavlu Královi vybrat nejlepší soutěžící kravičku. A tipy měly správné. Nejen děti mohly vybírat krávu miss sympatie či odhadovat hmotnost pětiletého plemenného býka.

Odměnou za příjemný den byla i možnost ochutnávek regionálních potravin a jejich zakoupení. Nechyběla zde ani ukázka úpravy kuchyňského hovězího masa. Pro každého také připravili zaměstnanci ZAS Mžany odměnu v podobě kravského mlíčka Kravíka.