• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Ministr v Jesenici

Poslední květnovou sobotu. 28., se konal tradiční Den otevřených dveří zemědělského podniku Agro Jesenice, a. s., letos již popáté a za přítomnosti ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečka, jež den otevřených dveří zahájil a celý prohlédl.

Den otevřených dveří byl zahájen v 9:00 při hudebním doprovodu. Poté dorazil ministr Ing. Marian Jurečka a společně s předsedou Zemědělského svazu Ing. Martinem Pýchou a generálním ředitelem Agro Jesenice, a. s. Ing. Josefem Kubišem zahájili den otevřených dveří. Ministr opět agitoval, jak v poslední době několikrát, aby si přítomní nakupovali české výrobky a podporovali tak české zemědělce. „Buďme hrdí nejen na hokejové nebo fotbalové výsledky, ale i na české zemědělce. Jsme soběstačná země.“ Agro Jesenice vyrábí svou vlastní mraženou zeleninu a pyšní se několika oceněními, takže toto bylo na místě. Předseda svazu Ing. Martin Pýcha souhlasil s názorem ministra a také seznámil přítomné s posláním dnů otevřených dveří a také s projektem svazu Zemědělství žije! „Je nutné působit na děti ve školním věku a jejich rodiče a dny otevřených dveří, kdy se podívají do provozu, jsou k tomu ideální příležitostí.“ Poté se všichni odebrali na prohlídku kravína a do mrazírny.

Pro veřejnost byla připravená přednáška na téma historie a současnost firmy a prohlídka zemědělské techniky jak současné, tak historické.  Každou půl hodinu probíhala prohlídka kravína s povídáním o mléku či prohlídka bioplynové stanice s pracovníky podniku. Pro návštěvníky byl také připraven vláček, který je po areálu svezl. Chuťové buňky uspokojili ochutnávky vařené zeleniny a ovoce, mražené v podniku.

Pro malé návštěvníky byl přichystán osvětový program Zemědělství žije!, kde si mohli zkusit své znalosti v poznávání semen zemědělských plodin, a také projít zemědělskou naučnou stezku nebo přiřazovat výrobky ke komoditám. Velký dík patří panu Františku Jirotovi, řediteli mlékařského hospodářského družstva Střední Čechy a tajemníkovi územní organizace Zemědělského svazu ČR Benešov + Praha západ za pomoc na stánku Zemědělství žije! a za obstarání dárečků pro děti.

Právě Zemědělský svaz České republiky, pod jehož hlavičkou naučný program Zemědělství žije! funguje již třetím rokem podporuje a snaží se organizovat takovéto dny otevřených dveří, kdy se veřejnost dostane do zemědělského provozu a vidí na vlastní oči, že zemědělství už leckde není taková dřina jako před lety. Význam zemědělství jako takového je veřejností vnímám nedostatečně, protože s ním nepřijde do styku. Stále se svaz snaží podněcovat své členské podniky k takovým to dnům otevřených dveří.

Základním kamenem všech dnů otevřených dveří, na kterých se Zemědělský svaz podílí, jsou komentované prohlídky areálu zemědělského podniku, možnost podívat se do stájí, prohlédnout si moderní zemědělské stroje a absolvovat pár tematických soutěží včetně naučné stezky. Den otevřených dveří je jedinečnou šancí podívat se do reálného provozu zemědělského podniku a poznat dnešní zemědělství.

 

Jana Sixtová

 

fotogalerie zde