• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Krajská soutěž "Opravář zemědělských strojů" v Uheském Brodě

Již sedmý ročník mezinárodní soutěže odborných dovedností žáků oborů "Opravář zemědělských strojů" uspořádalo SOU Uherský Brod za spolupráce ú.o. Zemědělského svazu Uherské Hradiště.

Krajská soutěž v oboru Opravář zemědělských strojů hostila nejen zástupce sedmi škol ze Zlínského kraje, ale i dva ze Slovenska a jednoho z Rakouska. Pravidla soutěže byla i letos stejná, skládala se z praktické části a z jízdy zručnosti. Soutěžící museli vyrábět, pilovat, vrtat a řezat závity, zapojit a následně odzkoušet sedmikolíkovou zástrčku podle schématu.

Při jízdě zručnosti soutěžící změřili své síly při jízdě traktorem s pětitunovým vlekem mezi kužely. Nechyběly překážky, jako je zacouvání do určeného prostoru.  V tomto oboru se žáci pořádající školy neztratili. První místo totiž s přehledem získal Tomáš Žáček z domácího učiliště Uh. Brodu s 98 body, druhé místo obsadil Radovan Urban ze SOŠ obchodu a služieb Nové Město nad Váhom s 96 body a za 93 bodů získal třetí místo Filip Vašků, také ze Středního odborného učiliště Uherský Brod. 

Zajímavostí byla soutěž dětí z mateřských škol ve výtvarném zpracování tématu Život na zemědělské farmě. Do soutěže se přihlásilo na sto dětí z osmi MŠ Uherskobrodska. Děti tento úkol zvládly na jedničku a bylo se opravdu na co dívat. Nechyběly obrázky koní, ale ani krav na pastvě či traktorů na poli.

Kromě soutěží byl v areálu Středního odborného učiliště a na stadionu za sokolovnou připraven také bohatý doprovodný program. Místní zemědělské družstvo ZEMASPOL a.s., Uherský brod vystavil pro návštěvníky velkou zemědělskou techniku, připravil výstavu zemědělské komodity, do určování z mnoha plodin a semen se zapojili dospělí i děti. Po celý den byla připravena pro návštěvníky výstava zvířat, výstava drobného zvířectva, prezentace oborů SOU, ukázky prací žáků školy, prezentace projektů školy a soutěže dětí v ovládání RC modelů.

ZS ú.o. Uherské Hradiště a SOU Uherský Brod