• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Košetice bodovaly

Chovatelský den v Košeticích na Pelhřimovsku je pro letošek minulostí. Velmi vydařená soutěž holštýnských i českých strakatých plemenic propojená s poutavým doprovodným programem a dnem otevřených dveří v protilehlých stájích domácích chovatelů Agropodniku Košetice, a.s. přivítala stovky návštěvníků.

Pozvání přijali také žáci a učitelé z místní i okolních základních škol a školek. Doprovodný program byl pro ně vhodným doplněním výuky. Na osvětovém stánku Zemědělství žije! si mohli prohloubit svoje znalosti z přírodovědy směřující k zemědělské tématice. Navíc si velmi ochotně vyzkoušeli dojení umělého vemene. Za projití naučné stezky a správné zodpovězení osmi otázek napříč zemědělskou tématikou se dostali žáci do slosování o hodnotné ceny, které věnovali do soutěže sponzoři.

Za první stupeň byli vylosováni:

1. Davídek Vojtěch, 5. tř. ZŠ Krásná Hora nad Vltavou

2. Nikol Šádová, 1. tř.,ZŠ Košetice

3. Lhotská Saša, 4. tř., ZŠ Košetice

4. Jaroš Tomáš, 5. tř., ZŠ Košetice

5. Vojteková Adéla, 1. tř.,ZŠ Košetice

Za druhý stupeň se na první místa dostali:

1. Jaroš Vojtěch, 6. tř., ZŠ Košetice

2. Hanousek Jan, 9. tř., ZŠ Košetice

3. Šípalová Štěpánka, 8. tř., ZŠ Košetice

Všichni účastníci naučné soutěže si ale odnesli drobné dárečky jako záložky – cesty zemědělských produktů a mnoho dárečků z rukou Agropodniku Košetice. Naučným stánkem a stezkou provázeli studenti ze Zemědělské akademie v Humpolci.

Naučné aktivity velmi vhodně doplnila i prohlídka stájí, ustájených telátek i dojírny, kterými provedli místní zaměstnanci. Děti se tak mohly dozvědět mnoho zajímavostí z praxe a dokonce se setkat s narozením telátka.

Mezitím se na předvadišti utkaly dojnice ve dvou chovatelských soutěžích, kterým předcházela promenáda telátek za doprovodu dětí z místní ZŠ. Na děti čekala také hospodářská zvířata v ohrádkách – ovce, kozy i s pěti kůzlaty, či koně a poníci. Ti nejodvážnější sedli na býka a vyzkoušeli si rodeo. K vidění byla i moderní technika. A ten kdo zůstal až na konec výstavy, se mohl svézt na historických traktorech.