• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Jízda zručnosti 2015

Máme za sebou již 4. ročník soutěže Jízda zručnosti, kterou pořádá Zemědělský svaz ČR ve spolupráci se SOU Blatná v rámci třídenního veletrhu Vzdělání a řemeslo na Výstavišti v Českých Budějovicích. Zemědělský svaz zde uspořádal 3. ročník Zemědělské olympiády. Obě zemědělské soutěže byly určeny studentům středních převážně zemědělských škol a učilišť z celé republiky.

Veletrh Vzdělání a řemeslo, který nabízí tradičně prezentaci středních, vyšších odborných i vysokých škol pro žáky a studenty, se na výstavišti v Českých Budějovicích konal již po jednadvacáté. Díky spolupráci má Zemědělský svaz ČR tak možnost se pořádáním těchto soutěží (Jízdě zručnosti a Zemědělské olympiádě) podílet na propagaci zemědělského oboru a propagaci učebních i studijních zemědělských oborů na středních odborných či zemědělských školách. O obě soutěže je každoročně zájem jak ze strany škol, tak ze strany Výstaviště, čemuž jsme rádi a doufáme, že v této spolupráci budeme nadále pokračovat.

Celostátní soutěže Jízdy zručnosti se na českobudějovickém výstavišti zúčastnilo rekordních  26 studentů z dvanácti škol z pěti krajů České republiky. Studenti tak měli možnost vyzkoušet si jízdu na čas a přesnost v traktoru Fendt 313Vario, který zapůjčila společnost Agromex, s. r. o. z českobudějovické pobočky. Jízdu ztížil pětitunový vlek, který pro soutěž zapůjčil Ing. Zdeněk Houška ze Zemědělského družstva Skalka se sídlem v Lipí, nedaleko Českých Budějovic.

Při soutěži nám opět pomáhali zástupci ze SOU Blatná, kteří připravili pravidla a postavili trať, za což jsme jim opět velmi vděční. Jako rozhodčí byli osloveni odborníci z praxe – pracovníci zemědělských podniků z okolí Českých Budějovic (Jindřich Čapek ze ZOD Blata, Tomáš Pavlásek z Agrodružstva Dolní Bukovsko, Ing. Petr Srb a Tomáš Paulů ze soukromé farmy Petra Srba v Hospozíně a Vladimír Pícha ze Zemědělství žije!), kteří pečlivě a spravedlivě hodnotili jízdu každého mladého traktoristy.

Na mladé traktoristy čekala nelehká trasa. Nejdříve museli projet ostrou zatáčku, poté slalom mezi kužely, následovalo zastavení na přesnost, zacouvání do „garáže“, průjezd osmičkou z kuželů a zastavení podél rampy. Jízda byla zakončena v cíli, kdy student musel zastavit traktor ve vyznačeném prostoru. Za každý neprojetý či špatně provedený úkon byly jezdci přičítán trestné body, které se přepočítávaly na trestný čas. Proto bylo nutné trasu projet nejen rychle, ale i opatrně čili zručně. A tak se třeba stalo, že nejrychlejší jezdec se díky několika málo chybám vůbec na bednu nedostal, neboť se mu připočetl trestný čas.

V letošním ročníku nás potkala další specifická věc. Při hodnocení jízd jsme nakonec zjistili, že nám dva závodníci zajeli stejný výsledný čas. Při rovnosti výsledných časů rozhodují trestné body, které ale měli oba účastníci také stejné, takže jsme vyhlásili 4 vítěze. 3. místo si rozdělili Martin Křiváček ze SOU Blatná a Václav Řehák ze SOŠ a SOU Nymburk, na 2. místě skončil Vladimír Bárta ze SŠ Trhové Sviny a nejlepším a nejzručnějším se stal Zdeněk Randák ze SOŠ a SOU Sušice, který obsadil první místo.

Fotogalerie zde 

 

Ing. Jana Sixtová