• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Farmářský den v Jesenici

Zemědělská společnost Agro Jesenice u Prahy a.s. po roce uspořádala již čtvrtý ročník farmářského dne. Do areálu v Hodkovicích během sobotního dne dorazilo 1500 návštěvníků, pro něž byl připraven zajímavý a bohatý program.

Základem byly komentované prohlídky areálu. Návštěvníci tak měli možnost zavítat do stájí, v nichž žije přes 1100 dojnic holštýnského plemene. Kromě produkčních stájí se podívali také na porodnu, do dojírny a mléčnice, ale také k telatům, která vzbudila zájem nejednoho návštěvníka.

Průvodci včetně samotného ředitele ing. Petra Žebráka, který převzal pozici řízení známého podniku po ing. Josefu Kubišovi, tak museli čelit mnoha všetečným otázkám, ale také ožehavým tématům jako je oddělení telete od matky, které z nevědomosti často veřejnost odsuzuje. Telátka však vzbudila zájem zejména dětí, které přišly v hojném počtu v doprovodu rodičů. Celá akce se totiž konala v předvečer Mezinárodního dne dětí. Proto také mnoha atrakcí směřovalo také k nejmenším návštěvníkům.

Zajímavostmi pro mnoho návštěvníků bylo např., že denně se vyváží z Agra Jesenice do mlékárny Madeta 36 tisíc litrů mléka, či že rekordní nádoj v jesenických stájích činí 86,5 litru mléka za den od jedné dojnice. již samotný počet ustájených krav v mnohých vzbudil údiv.

Nutno podotknout, že Agro Jesenice u Prahy a.s. letos oslaví 23 let od založení nástupnické organizace původního ZD, a že hospodaří na 3553 hektarů zemědělské půdy.

Po prohlídce stájí se účastníci přemístili k bioplynové stanici, kde mohli nahlédnout do strojovny a dozvědět se o výrobě bioplynu řadu zajímavostí. Bioplynová stanice je o výkonu 990 kWh. Odpadní teplo nese užitek v celém areálu v Hodkovicích.

Mnozí se podivovali nad materiálem, kterým se místní dojnice podestýlají. Mohli si tak prohlédnout separát zblízka.

Po hodinové prohlídce rozlehlého areálu čekala na návštěvníky volná zábava, k níž hrála dechová hudba. Prohlídka nádvoří čítala nejen ukázku zemědělské techniky z vozového parku společnosti, ale také ukázku historických vozů. Děti uvítaly možnost podívat se do kabin strojů, ale také povozit se po areálu vozem zapřaženým za historickým traktorem. Na nejmenší čekaly šlapací traktůrky a houpačky.

Velké oblibě se těšila také výstava drobného zvířectva z rukou chovatelů ZO-ČSCH Vestec. K vidění byla drůbež, holubi a králíci několika plemen.

Naučnou část s mnoha poznávačkami a soutěžemi obstaral stánek Zemědělství žije!. Tentokrát v područí územní organizace Zemědělského svazu Benešov a Praha západ, neboť o chod stánku se zasloužil František Jirota s rodinou. Nechyběla ani naučná stezka a plakát „Poznáváme zemědělství“.

Sladkou tečkou na závěr vydařeného dne byly ochutnávky mléka a mléčných výrobků. Agro Jesenice také vlastní automat na mléko, z něhož si může natočit každý dnes již šetrně pasterizované zv. Vita mléko. Automat na mléko provozuje společnost již pátým rokem. Mléčný automat je umístěn u areálu, kde budí velký zájem spotřebitelů.

Vyzkoušet si mohli návštěvníci také chuť několika zeleninových jídel. Mražená zelenina, ale i ovoce mnoha druhů totiž pochází z výroby Agra Jesenice u Prahy, resp. z Mrazírenského závodu ve Vestci. S výrobou začala společnost v roce 1990. Dnes z jejich rukou pochází na 170 různých druhů mrazírenských výrobků. Některé z nich si mohli zájemci koupit v podnikové prodejně.

 

 

Ing. Soňa Jelínková