• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Dožínky v barokním dvoře Borotín

V sobotu 10. září 2016 se uskutečnil druhý ročník benefiční akce na podporu obnovy barokního statku, který se nachází v blízkosti zříceniny v Borotíně na Táborsku. V kouzelném duchu se nesla atmosféra celého sobotního odpoledne, které zahájilo vystoupení souboru místní mateřské a základní školy a předání dožínkového věnce.

Krásné počasí napomohlo návštěvnosti. Do barokního dvora totiž zamířila více než stovka návštěvníků, na něž čekal bohatý program a ukázky lidového řemesla, kterou zahájila ukázka střiže ovčí vlny a posléze i její spřádání a zpracování. Pro děti nechyběly dílničky i s možností plstění, ale i korálkování apod.

Také moštování s ochutnávkou lahodného moku přineslo velký ohlas. Nechyběla ani prezentace místní kozí farmy s prodejen kozích sýrů a dalších výrobků. Drobná tržnice představila šperkaře, perníkáře, zahradníky, či pekaře.

Pro děti byla místo komerčního bohužel často již tradičního skákacího hradu nachystána herna s využitím obilných a hrachových semen a necek, kyblíků a lopatiček, ale i úžasná Luďkova hračkolna s dřevěnými hračkami našich prababiček. Program pro děti přivezl také Zemědělský svaz ČR a to již s tradičními poznávacími soutěžemi se zemědělskou tématikou a oblíbenou dřevěnou farmou, která byla doslova v obležení.

Kulturní program předvedli také Smrkovští hasiči v podání těch nejmenších. O vyprávění prastarých pohádek se postarala jak jinak než pohádková babička, zájem byl také o promítání v ovčíně. Nechyběla také jízda koňským povozem. Očekávanou byla i prohlídka zříceniny Borotín s odborným komentářem pana Schafferhanse. O zpestření celého odpoledne se postarala lidová muzika pana Švehly. Závěrem dne pak zahrála rocková kapela Princip Rock.