• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Déšť v Šestajovicích neodradil!

V pátek a v sobotu 3. a 4. května otevřela Zemědělské obchodní společnost Šestajovice-Jirny své dveře široké veřejnosti a ukázala, jak vypadá výrobní zemědělský podnik. I přes nepřízeň počasí branami farmy prošlo za dva dny přes 1 200 návštěvníků. Nejen dlouhé přípravy a generální úklid, ale především plné nasazení všech zaměstnanců firmy zaručily povedenou akci.

V pátek všechny zúčastněné přivítal ředitel podniku Ing. Miloš Bulíř, který ve zkratce představil, jaká se na farmě chovají hospodářská zvířata a čím dalším se podnik zabývá. „I když zde chováme okolo třech tisíc kusů prasat, já osobně to považuji spíše za charitu, neboť v současné době díky zvýšení cen krmných směsí, je chov prasat v krizi. Náklady nám tak akorát stačí na jejich vykrmení, o žádném výdělku nemůže být řeč,“ řekl mimo jiné při popisu podniku Bulíř. Zahájení se zúčastnil také předseda Zemědělského svazu ČR, Ing. Martin Pýcha, který se následně ujal slova: „Toto všechno děláme především z toho důvodu, že chceme veřejnosti a především dětem ukázat, co všechno zemědělství jako takové obnáší a že je důvod si práce zemědělců vážit. Zároveň doufáme, že dospělí návštěvníci pak budou více preferovat české potraviny a některé z dětí si třeba vybere práci v zemědělství jako své budoucí povolání.“

Návštěvníkům byl zpřístupněn celý areál s chovem krav Holštýnského plemene, výkrmem prasat i odchovem selat. Všichni si mohli poslechnout výklad pracovníků zemědělské společnosti a zeptat se fungování dnešního zemědělského podniku. Dětem se nejvíce líbila telata, selata, kozy a ovce. Včetně zvířat byly k vidění i zemědělské stroje, které jsou nezbytné k zemědělským pracím. Každý se mohl posadit za volant a vyzkoušet si pocit řidiče traktoru a závratný výhled z kabiny sklízecí mlátičky. Program Dne otevřených dveří doplňovaly již ozkoušené naučné aktivity – poznávačky zemědělských plodin, semen, strojů a obrázků zvířat a také naučná stezka o osmi stanovištích. S těmito hrami pomáhali studenti Střední zemědělské školy z Brandýsa nad Labem studující obor Agropodnikání.

V pátek farmu navštívilo 400 dětí z okolních základních škol a odborná veřejnost. Sobota patřila návštěvníkům všech věkových kategorií, především však rodinám s dětmi z blízkého okolí. Návštěvníci dostávali tašku s dárečky včetně místního mléka, v sobotu hrála k poslechu živá kapela, zajištěno bylo bohaté občerstvení včetně grilovaného prasete z vlastního chovu. Návštěvníci odcházeli spokojeni a ptali se, zda se podobné akce zde v podniku budou konat častěji. Ukázalo se, že takové akce jsou potřeba a mají své opodstatnění. Komentovaná prohlídka chovu dojeného skotu a prasat byla pro mnohé velmi nevšedním zážitkem.

Pro děti bylo připraveno mnoho drobných dárečků od sponzorů celé akce – jmenujeme např. VVS Verměřovice či CRV Czech Republic. Obě společnosti totiž se ZOS Šestajovice – Jirny úzce spolupracují. Kromě toho nechal ing. Bulíř každému dítěti připravit párek v rohlíku s uzeninou z Jatek Sojka v Kouřimi, kam dodávají jatečná prasata, limonádu a do dárkových látkových tašek s logem společnosti také půl litru mléka od místních kraviček.

Sponzorská Poděbradská mlékárna připravila nejen dárečky, ale také ochutnávku. Dík patří také Pragolaktosu za ochucená mlíčka, Kvartě za kšiltovky pro studenty z brandýské střední zemědělské školy, kteří výrazně podpořili celou akci výpomocí na stáncích, stanovištích a při organizaci parkování, ale také jejich vedoucímu praxe ing. Zdeňku Janouškovi. Za pojištění dětí je třeba poděkovat i společnosti Renomia Agro.

Z projektu Zemědělství žije! přibyly drobné dárky od společností Farmet, Schaumann či OK Group, ale také ze Svazu chovatelů holštýnského skotu.

S organizací celé akce značně pomohla Místní akční skupina Pošembeří (www.posemberi.cz), která nejen že zajistila propagaci akce, ale přímo v Šestajovicích byly prodávány místní výrobky (medovina, jablečný mošt, sýry,...) a také byly představeny jednotlivé aktivity, které v regionu realizuje (např. Středočeská ovocná stezka).

Vstup do areálu vyzdobil rostlinami a žebřiňákem ing. Herynek, zkušený zahrádkář a bonsaista. K moderním strojům přibyla i historická technika. Traktor John Deere s přívěsem přivezla i firma Bednar FMT.

Rozsáhlou reportáž o Dni otevřených dveří v Šestajovicích si můžete přečíst v čísle 21/2013 Zemědělského týdeníku (http://www.zemedelskytydenik.cz) nebo ke stažení zde.