• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Den Země po zemědělsku

Školní statek v Poděbradech v pátek na oslavu Dne Země ožil nejen studenty z místní zemědělské školy, ale do areálu se dostavilo také na 400 dětí z mateřských a základních škol z širokého okolí. Do areálu je sváželo hned několik autobusů, aby mohly spatřit alespoň malou ukázku dnešního zemědělství.

Pro děti totiž ředitel školních statků Středočeského kraje ing. Jan Kocmánek společně se studenty nachystal poutavý program nejen o zemědělství. Kromě prohlídky školního podniku se totiž mohly svézt výletním vláčkem do Velkého Zboží, kde na ně čekali místní hasiči s ukázkami, zábavné soutěže, ale také projížďka po Labi v motorovém člunu.

Návrat na statek však rozhodně nebyl nudným. Pro žáky totiž zde totiž byl připraven taktéž velmi bohatý a zajímavý program. Komentované prohlídky stájí vedené samotnými studenty doplnily projížďky na koni či jízda traktorem s vlekem. Samozřejmostí byly otevřené kabiny traktorů či kombajnu. Ukázka zemědělských strojů byla jakousi naučnou stezkou, která ukázala žákům i mateřince postupy práce na poli od přípravy půdy přes setí, ošetření porostu až po sklizeň. Ihned za vjezdem do areálu se tyčil skvost moderního hospodaření pásový traktor Case Quadrac.

Obletovaným místem byly boudičky s telátky hned několika plemen dojného skotu. K vidění zde je nejen holštýnské a české strakaté plemeno, ale i jersey či česká červinka. Třídy se podívaly nejen do stájí, ale i na dojírnu a do chlévů s prasaty.

Aby nezůstalo pouze u prohlídky, Zemědělský svaz ČR zde v rámci projektu Zemědělství žije! nachystal hned několik soutěží. Naučná zemědělská stezka střídala řadu poznávaček od semínek, přes zvířata a plodiny až po zemědělské stroje. Těžkým oříškem pro některé děti bylo přiřazování potravin a výrobků k obrázku zemědělské komodity. Pro nauku o práci zemědělců bylo připraveno povídání u plakátu „Cesty zemědělských produktů“.

Aby byla cesta zemědělstvím dovršena, na děti čekaly ochutnávky potravin. Pekaři z Činěvsi přivezli nejen koláče a preclíky, ale na ukázku také několik druhů mouky, těsto i nepečený chléb v ošatce připravený pro upečení. Ochutnávku připravila i moštárna z Tismic, která nabízí jablečné džusy. A jelikož jsme v Poděbradech, nechyběla ani prezentace a ochutnávky oblíbených ochucených tvarohů Milko z Poděbradské mlékárny.

Žáci i učitelé, kteří si odnesli mnoho nevšedních zážitků i malé dárečky, budou dlouho na povedenou akci v režii školního zemědělského statku v Poděbradech vzpomínat.

 

Soňa Jelínková