• Facebook - Zemědělství žije

Poznávejte s námi zemědělství

Den otevřených dveří v ZD v Pňovicích pro Základní školu J. J. Ryby v Rožmitále pod Třemšínem

 

V pondělí 20. června 2016 se uskutečnil Den otevřených dveří pro Základní školu J. J. Ryby Rožmitál pod Třemšínem v členském podniku Zemědělského svazu ZD v Pňovicích. Akce se účastnilo téměř 400 dětí 1.-9. tříd se svými učiteli.

Na organizaci dne se kromě ZD v Pňovicích podílelo Krajské informační středisko Středočeského kraje, Zemědělský svaz ČR a územní organizace Příbram – Beroun a Místní akční skupina Podbrdsko.

Základním kamenem Dne otevřených dveří byly komentované prohlídky areálu zemědělského podniku, děti a jejich učitelé měli možnost podívat se do stájí, do dojírny, prohlédnout si moderní zemědělské stroje.

Zemědělský svaz ČR díky projektu Zemědělství žije! den otevřených dveří zpestřil tzv. naučnou stezkou, kde se děti dozvěděly o zemědělství, potravinářství, chovu hospodářských zvířat a pěstování zemědělských plodin. Děti poznávaly sušené plodiny, semena zemědělských plodin, dle fotografií rozpoznávali zemědělské stroje, značky traktorů apod. Pro ilustraci propojení zemědělství a potravinářství nechyběla ani ukázka potravin a jejich přiřazování k zemědělským komoditám. Pro mladší žáky byl nachystaný model farmy. Velkou atrakcí se stalo umělé vemeno, které si všechny děti mohly zkusit podojit.

Na akci se prezentovala i Středočeská Regionální potravina, děti mohly ochutnat například Cvrčovický chléb s Poličanem, Masem v pepři a Salámem s pepřem. KIS Středočeského kraje s MAS Podbrdsko, Zemědělským svazem Příbram – Beroun a ZD v Pňovicích zajišťovali zázemí celé akce.

Den otevřených dveří je vždy jedinečnou šancí podívat se do reálného provozu zemědělského podniku, poznat dnešní zemědělství a tak trochu nalákat děti do zemědělských škol a posléze je v zemědělství udržet.

Velké poděkování za celodenní akci patří ZD v Pňovicích, které poskytlo zázemí a kvalifikované pracovníky jako průvodce po svém zemědělském areálu. Je také potřeba poděkovat studentům 1. ročníku SOŠ, VOŠ Březnice, kteří po celý den se svými učiteli aktivně podíleli na představování zemědělského oboru dětem.

Gabriela Jeníčková